Güvenlik Ağları


Güvenlik ağları, toplu düşmeyi durdurma sistemleridir. Düşmelere karşı pasif koruma sağlarken çalışanların hareketlerini kısıtlamadan yüksekte çalışmalarına da olanak sağlar. Çalışma alanının altına kurulan güvenlik ağları çalışanların düşme mesafesini azaltır ve düşme sonucu oluşacak etkiyi hafifleterek yaralanma ve ölüm gibi istenmeyen sonuçların önüne geçilmesini sağlar.
Güvenlik Ağı Avantajları

Güvenlik Ağı Avantajları

Güvenlik ağının avantajlarından bazıları şunlardır;
Sistem düşük teknoloji olduğundan, kullanımı kolaydır. Örneğin; Bozulduğunda sistemin bir bütün olarak durmasına neden olabilecek mekanik elemanlar içermez.

Sistem kurulduğunda açıkça yerinde durmaktadır. Son derece görseldir. Kusurlar sistemin basit doğasından dolayı kolayca belirlenebilir.

Güvenlik ağının kullanılması, çalışanların hareketleri diğer bazı sistemlerde olduğu gibi kısıtlanmadığından yapılan işlerin çalışanlar tarafından daha rahat ve hızlı şekilde yapılmasını sağlar. Dolayısıyla zaman ve masraflardan tasarruf edilir.

Uygun şekilde kurulmuş bir ağ sayesinde çalışanların güvende olma hisleri artar ve çalışanlar sadece işlerine odaklanabilirler.
Güvenlik Ağı Avantajları

Güvenlik Ağı Sistemleri

Güvenlik ağları, kare (Q) veya eşkenar dörtgen (D) ağ gözü düzenlerini içermekte olup düğümlü ya da düğümsüz olabilir.

Düğümlü bir ağın üzerine yük bindiği zaman, oluşan etkinin yanındaki düğümler sıkılaşır. Oluşan sıkılaşma kalıcıdır ve ağın daha sonraki etkilerden absorbe edebileceği enerji miktarını azaltır.

Düğümsüz ağlarda ise böyle bir problem yoktur. Düğümsüz ağ üzerine düşen çalışanın yüz yaralanmasına maruz kalma ihtimali daha düşüktür.

TS EN 1263-1 Standardın da güvenlik ağlarının mevcut 4 sistemi yer almaktadır.
Sistem S Güvenlik Ağı

Sistem S

Kenar ipi olan yatay olarak kurulan güvenlik ağıdır.
Sistem T Güvenlik Ağı

Sistem T

Yatay kullanım için konsollara (desteklere) bağlanan güvenlik ağıdır.
Sistem U Güvenlik Ağı

Sistem U

Düşey kullanım için destek yapısına bağlanan güvenlik ağıdır.
Sistem V Güvenlik Ağı

Sistem V

Sehpa tipi bir desteğe asılarak bağlanan kenar ipi olan güvenlik ağıdır.
Güvenlik Ağı Avantajları

Güvenlik Ağı Kurulum Prensipleri

Güvenlik ağları gittikçe esnemek ve düşmenin enerjisini sönümlemek etmek için tasarlanır. Böylece düşen çalışanın yaralanma ihtimali de daha az olmaktadır.

Düşme yüksekliği ne kadar yüksekse, ağ üzerinde oluşacak etki de o kadar çok olacaktır. Dolayısıyla güvenlik ağında oluşan esnemede o kadar çok olmalıdır.

Güvenlik ağı, tasarımdaki azami düşme yüksekliğine kadar düşme etkisinden kaynaklanan enerjinin tamamını absorbe edebilecek şekilde yeterli miktarda esneyebilmelidir.

Güvenlik ağının üzerine düşen çalışanın ağ esnediği sırada ağ altındaki bir nesneye ya da zemine vurmaması için ağın altında yeterli miktarda açık mesafenin bulunması son derece önemlidir.

Sertifikasyon

Güvenlik ağının tüm bileşenleri TS EN 1263-1 standardına uygun olarak üretilmekte olup, TS EN 1263-2 standardına uygun olarak kurulmaktadır.

Keşfedelim!


Ücretsiz keşif sayesinde güvenlik ağlarının kurulacağı yerlerin belirlenmesini ve ürünlerimiz hakkında bilgi sahibi olursunuz.
Varf
Bu sitenin (www.varfsafety.com.tr) tüm içeriği telif hakları ve ticari marka kanunları tarafından korunmaktadır.
Varf Safety'nin yazılı izni olmadan, hiçbir içerik, kopyalanamaz, dağıtılamaz veya değiştirilemez.